Müşteri Desteği:

Bizi Arayın: +90 533 440 0 444

Bize Yazın: destek@genelag.net

Renk Teorisinin Web Tasarımındaki Yeri

renk teorisinin web tasarımındaki yeri
In: Genel

Renk Şeması

Yazımızın ilk kısmında renk teorisi hakkında detaylı bilgiyi sizlere sunduk. Peki bu denli kapsamlı şekilde sunduğumuz kuramın web tasarımındaki yeri nedir? İlk yazımız da bahsettiğimiz gibi renklerin insan üzerinde büyük etkileri vardır. Seçimlerinden hissettiklerine kadar pek çok şeyi etkileyebilir. Ancak web sitesi ziyaretçileri üzerinde bu etkileri profesyonel şekilde elde edebilmek için bazı kavramlara ve yöntemlere hâkim olmak gerekiyor. Yazımızın bu kısmında etkili bir tasarım yapabilmeniz için bilmeniz gereken kavramları ve yöntemleri detaylı olarak açıkladık. Keyifli okumalar dileriz. 😊

Renk şeması web tasarımı yaparken önemli olan bir diğer unsur olarak karşımıza çıkmakta. Kullanılacak şemalar gerçekleştireceğiniz tasarımın en önemli kısmını oluşturur. Oluşturmak isteğiniz tasarımın konseptine uygun şekilde şema seçimi gerçekleştirmeniz hem tasarımı yapmanızı kolaylaştırır hem de gerçekleştirdiğiniz tasarımdan istediğiniz etkiyi elde etmenize fayda sağlar. Temel olarak 7 farklı renk şeması bulunmaktadır. Bu şemaların her birinin farklı özellikleri mevcuttur. Her bir şema alt başlıklarda detaylı olarak açıklanmıştır.

 • Monokrom Renk Şeması

Monokrom renk şeması ya da diğer bir deyişle tek renkler tasarımınızı oluştururken seçtiğiniz bir renk üzerinden çalışmanıza olanak verir. Bu şema tipinde seçtiğiniz tek bir rengin farklı tonlarını kullanarak tasarımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Sadece tonlamaya ağırlık verilen bu şema tipinde kontrast ölçüsü yoktur. Ancak parlak ve temiz bir görüntü elde etmenize olanak sağlar. Bu şema tipini kontrast uygulamaya gerek duymayacağınız çeşitli grafikleri veya tabloları tasarlarken tercih edebilirsiniz.

 • Analog Renk Şeması

Analog renk şeması yumuşak renkler elde etmenize yarayan şema tipi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu şemada temel bir adet ana renk seçilir. Daha sonra bu ana renge uygun şekilde 2 farklı renk daha seçilir ve renkler bu şekilde elde edilir. Ancak isterseniz seçtiğiniz temel rengin yanında 2 renk yerine renk belirleyerek de tasarımınızı gerçekleştirebilirsiniz. Renkler oluştururken kontrast oranı düşük olacak şekilde tasarım gerçekleştirilir. Bu nedenle düşük kontrastlı ama yumuşak renkler elde edilir. Genellikle sarı, kırmızı, turuncu gibi sıcak renkleri veya bunun tam tersi şekilde mavi, mor, yeşil gibi soğuk renkleri oluşturmak için kullanılır.

 • Tamamlayıcı Renk Şeması

Tamamlayıcı renk şeması yukarıda bahsettiğimiz şemaların aksine yüksek kontrast oranına sahiptir. Özellikle grafiklerde önemli kısımları daha belirgin hale getirmek için ideal bir seçimdir. Tasarımınızda vurgulamak istediğiniz bölümler bulunuyorsa tamamlayıcı renk şeması kullanarak göze çarpan ve dikkat çekici renkler elde edebilirsiniz. Bu şema tipinde renkler oluşturulurken renk çemberinde karşılıklı iki renk seçilerek tasarım gerçekleştirilir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi yüksek kontrast oranı elde etmek kolaydır. Ancak bunu yaparken dikkatli olmak ve tasarımı göz yoracak şekilde gerçekleştirmemek gerekmektedir.

 • Bölünmüş Tamamlayıcı Renk Şeması

Bölünmüş tamamlayıcı renk şeması kullanılarak gerçekleştirilen tasarımlarda temel ve baskın bir renk seçimi gerçekleştirilir. Ardından bu rengi tamamlayacak şekilde bitişik iki renk daha seçilir ve tasarımlar bunun üzerinden oluşturulur. Yüksek kontrast ve nüansı bir arada sunması nedeniyle göz alıcı ve dikkat çekici tasarımlar gerçekleştirmek için oldukça kullanışlıdır. Ancak bu şema tipinin en büyük dezavantajı kontrast dengesini sağlamanın oldukça zor olmasıdır. Bunun temel nedeni seçilen şemada sadece seçilen baskın rengin değil, aynı zamanda diğer iki renginde yüksek kontrast oranlarına sahip olmasıdır. Bu nedenle renkleri oluştururken dengeyi sağlamak tasarımcıyı zorlayabilir. Ancak uygun şekilde kullanıldığında mükemmel sonuçlar elde edebilirsiniz.

 • Triadic (Üçlü) Renk Şeması

Triadic ya da üçlü renk şeması renk çemberi üzerinde eşit çizgilerde bulunan üç farklı rengin seçimiyle oluşturulabilir. Bu şemanın sağladığı en büyük avantaj yüksek kontrastı aynı tonlarda elde edebilmenize olanak tanımasıdır. Ancak bunu yapmak için renklerin aynı çizgi üzerinde olmasını sağlamanız gerekmektedir. Ek olarak bir rengi ön plana çıkarmak için diğer iki rengi bastırarak istediğiniz sonuçları da elde edebilirsiniz. Özellikle grafikler üzerinden karşılaştırmalar yapmak istediğiniz bu şema tipini kullanarak belirgin sonuçlar elde edebilirsiniz.

 • Kare Renk Şeması

Kare renk şeması özellikle web tasarımında iyi sonuçlar elde etmeye yardımcı olan şema tiplerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Beyaz veya siyah arka plan üzerine bu şema tipi uygulandığında web sitesi ziyaretçilerini etkileyecek mükemmel sonuçlar elde edebilmek mümkündür. Bu şema tipini elde edebilmek için çember üzerinden kare şeklinde olacak şekilde eşit uzaklıkta dört farklı nokta seçilir. Uygun kontrast oranını elde edebilmek mümkündür. Ancak burada dikkat etmeniz gereken esas nokta dört rengi de birbiriyle dengeli hale getirmeye çalışmamaktan geçiyor. Bunun yerine baskın tek bir renk üzerinden şemanızı elde etmeniz daha kolay olacaktır ve daha güzel tasarımlar elde etmenizi sağlayacaktır.

 •  Tetradic (Dörtlü) Renk Şeması

Tetradic, dörtlü ya da dikdörtgen renk şeması olarak da adlandırılabilir. Kare şema tipine benzer şekilde renk seçimi gerçekleştirilir. Çember üzerinden dikdörtgen şekline benzeyecek şekilde dört farklı renk seçimi gerçekleştirilir. Bu şema tipinde kare şema tipinden farklı olarak renk seçimleri gerçekleştirilirken seçilen iki renk koyu tonlarda seçilirken diğer iki renk daha yumuşak tonlarda seçilmelidir. Bu sayede koyu renkler ön plana çıkartılabilir.

Renk Şeması Seçimi Nasıl Yapılır?

Renk şeması seçimini doğru yapmak web sitenizin etkili ve göz alıcı bir tasarıma sahip olmasının ilk öncelikleri arasında yer alır. Doğru şema seçimi yapmak için belirli başlı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Renk şeması seçimi yapmak için takip etmeniz gereken adımların her birini maddeler halinde listeledik.

 • Web Sitenizin Çalışır Halde Olduğundan Emin Olun!

Evet! En başından beri bahsettiğimiz gibi renk teorisi ve renk seçimi web tasarımının en önemli kısmını oluşturuyor. Ancak ziyaretçi trafiğinizi arttıracak ya da mevcut ziyaretçilerinizi web sitenizde tutacak olan tek unsur bundan ibaret değil. İstediğiniz kadar dikkat çekici ve göz alıcı bir tasarım oluşturun, ancak siteniz işlevsel halde değilse tüm bu emeklerinizin boşa gideceğini bilmelisiniz. Bu nedenle site tasarımınızı yaparken ilk olarak gri tonlamalarda bir tasarım oluşturun. Ardından sitede bulunan e-posta bültenleri, satın alma opsiyonları ya da çeşitli menülerin çalışır halde olup olmadığını kontrol edin. Ziyaretçiler her ne kadar renklere dikkat etse de aradıklarını bulamadıkları bir sitede çok fazla vakit geçirmeyeceklerdir!

 • Doğadan İlham Alın!

Renk teorisi ilk ortaya çıktığında doğadaki renklerin birbiriyle olan uyumunun merak edilmesiyle teori oluşturulmaya başlandı. Siz de aynı yöntemle şemanızı seçebilirsiniz. Pek çok tasarımcı site tasarımını yaparken hangi renkleri kullanacağına karar vermekte zorlanıyor. Doğadaki renklerden, örneğin çiçek, deniz, gökyüzü, bulut ve benzeri pek çok şeyden ilham alabilirsiniz. Bunun yanı sıra web sitesi konseptinizde renk seçiminde belirleyici bir unsur olmalı. Örneğin tarım ürünleri satacağınız bir site tasarımı yapıyorsanız daha çok yeşil renklere ağırlık verebilirsiniz.

 • Tasarımınızın Hangi Hissi Uyandıracağına Karar Verin!

Renk teorisi kuramı hakkında konuşurken renklerin insan hisleri ve seçimleri üzerinde büyük etkisi olduğundan bahsetmiştik. İşte bu aşamada bu bilgiyi aktif şekilde kullanabilirsiniz. Bu adımda web sitenizde paylaştığınız içerikler ve ürünlerle insanların üzerinde nasıl bir etki yaratmak istediğiniz karar verin. Örneğin minimalizm hakkında içerikler ya da ürünler paylaşacağınız bir site tasarımı yapmak istiyorsanız beyaz ve tonlarını kullanarak ziyaretçilerinize ferahlık ve konfor hissi sunabilirsiniz.

 • Uygun Kontrast Dengesini Oluşturun

Kontrast dengesini sağlamak tasarımlarınızı ön plana çıkartacak en önemli etkendir. Burada kontrast dengesi tamamen tasarımınızda ön plana çıkartmak istediğiniz unsurlara bağlıdır. Örneğin bir grafik oluşturacaksanız grafikte esas dikkat çekmek istediğiniz noktaları kontrast dengenizi ayarlayarak ön plana çıkartmanız mümkündür. Ek olarak kontrast dengesini uygun şekilde sağlamak istediğiniz perspektifi elde etmenize de olanak sağlar.

 • Farklı Şemaları Deneyin!

Tasarımınızı kafanızda belirlediniz ancak seçtiğiniz renk şeması bu tasarımlarda istediğiniz sonucu size vermedi. Bu oldukça olağan ve tasarımcıların sıklıkla karşılaştığı bir durum. Çoğu zaman teoride seçtiğiniz şema tipinin tasarımınızla uyumlu olmadığını veya istediğiniz etkiyi yaratamadığını göreceksiniz. Ancak doğru seçimi yapmak her bir şemayı tek tek denemeniz gerektiğini unutmayın. Bu aşamada renk çemberi sizin en büyük rehberinizi olacaktır. Çemberi kullanarak çeşitli şemaları sürekli deneyin ve en iyi sonucu elde etmeye çalışın.

 • Renk Oranlarınızı Belirleyin!

60-30-10 kuralı olarak bilinen renk oranını tasarımlarınızda kullanın. Genellikle ev tasarımlarında kullanılan bir yöntem olsa da web tasarımında da büyük ölçüde kullanılır ve etkili sonuçlar verir. Burada kuralda belirtilen sayılar oranları ifade etmektedir. Temel olarak bu oranlar %60 seçtiğiniz ana renk, %30 ikinci renk ve %10 vurgulayıcı rengi ifade eder. Tabii bu oranlarla çalışmak zorunda değilsiniz. Tasarımınıza uygun şekilde oranları değiştirebilirsiniz. Ancak başlangıç için oldukça uygun bir yardımcı metottur.

 • Tasarımlarınızı Deneyin!

Pek çok tasarımcı bir web sitesi tasarlarken bir tasarım yerine birden fazla tasarım yapar. Bunun esas nedeni sizin tasarımınıza olan bakış açınızla ziyaretçilerinizin bakış açısının tamamen birbirinden farklı olmasıdır. Örneğin minimal konseptin öne çıktığı bir tasarım yaptınız. Tasarımınız sizin gözünüzde mükemmel ve sitenizin tüm opsiyonları sorunsuz çalışıyor, ancak ziyaretçi sayınız beklediğiniz gibi artmadı! Burada sorun tasarımda ya da sitede bir problem olmasından kaynaklanmıyor. Tamamen ziyaretçilerinizin bakış açısıyla alakalı bir durum. Size çok ferah gelen tasarımınız ziyaretçileriniz için fazla göz yorucu olabilir. Bu nedenle bir proje için birden fazla tasarım yapın ve bu tasarımları deneyin. Hazırladığınız tasarımları ziyaretçilerinize sunun ve her tasarım için ayrı ayrı etkilerini gözlemleyin. En iyi sonucu veren tasarımınızı kullanın ve tasarımınızı zaman zaman güncellemekten çekinmeyin!

Adobe Colour Tasarım Programı

Renk teorisi kuramı hakkında hazırlamış olduğumuz yazımızın sonuna gelirken kısaca tasarım amaçlı kullanabileceğiniz programdan da bahsetmek istedik. Özgün tasarımlar yaratmak için kullanabileceğiniz en etkili tasarım programı Adobe Colour programıdır. Ücretsiz olarak tasarımcılara sunulan bu programda oluşturduğunuz renk şemasının kodlarını kolayca tasarımınıza ekleyebilirsiniz. Buna ek olarak Adobe’nin sunmakta olduğu farklı tasarım programları da mevcuttur. Bu programlarında oldukça işlevsel olduğunu söylemek gerekiyor. Ancak burada program seçimini daha çok tasarımcının kendisinin belirlemesi gerekiyor. Hangi program sizin için daha işlevsel ya da kolaysa onu tercih edebilirsiniz. Ancak tasarıma yeni başladıysanız sizin için en iyisinin Adobe olacağını da söylemek gerekiyor.

Merhaba güzel bir başlangıçtır.

Her zaman yeni proje tekliflerine, yaratıcı fikirlere, pazarlama kampanyalarına ve bilgi teknolojileri tekliflerine açığız.

İş başvurularınız, staj ve eğitim gibi talepleriniz için kariyer sayfamıza gidebilirsiniz.