SEO Nedir?

SEO ya da Türkçe adıyla arama motoru optimizasyonu, özellikle web sitelerinin arama motorlarında görünmesini ve öne çıkarılmasını sağlamak amacıyla yapılmaktadır. Web sitelerinin dışında mobil uygulamalar, web tabanlı yazılımlar ve web tabanlı oyunlar için de SEO yapılabilir.

Doksanlı yılların başında arama motorlarının icadı ve giderek yaygınlaşmasıyla birlikte ilk kez 2006 yılında SEO kavramı ortaya atıldı. SEO kavramı ortaya çıktıktan sonra birçok SEO stratejisi de planlandı. Bunlardan en ünlüsü Barnacle Arama Motoru Optimizasyonu’dur.

Bir bilgiyi aramak, bir ürün hakkında bilgi almak ya da o ürün satın almak gibi işlemleri arama motorlarını kullanarak gerçekleştiririz. Genelde de ilk çıkan sonuçlar arasından bir siteye tıklarız. İşte SEO tam olarak da burada devreye girer. İnternette arama yapan kullanıcıların bu davranışlarını hedef alarak, arama sonuç sayfasındaki ilk sıralara yerleşmeye çalışırız.

Arama sonuç sayfalarına da SERP adı verilmektedir. SERP (Search Engine Result Page), arama motorlarının arama çubuğuna yazılan anahtar kelime neticesinde karşımıza çıkan sonuç listesine verilen addır. Bu SEO yapılarak geliştirilebilecek bir iştir. Bu SEO’nun yanısıra SEM (Search Engine Marketing), yani arama motoru pazarlaması da yapılarak geliştirilebilir. Arama sonuç sayfasında ilk sıralara yerleşmek için yapılabilecekleri burada sırasıyla anlatacağız. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki “Kimse Google’da birinci sıra garantisi veremez.” Bunu biz demiyoruz, Google’ın kendisi söylüyor.

SEO Nasıl Yapılır?

Web sitemizi arama sonuç sayfasında ilk sıralara taşımak için SEO yaparız. SEO yapmak için bilinmesi gereken başlıca terimler vardır. Bu terimleri ve SEO çalışması tekniklerini öğrenerek başarılı bir SEO yapabiliriz. Kapsamlı bir SEO çalışması yapmak için temelde iki alana yoğunlaşmak gerekir.

Kapsamlı bir SEO çalışması ikiye ayrılır:

  1. Site İçi SEO (On Page SEO)
  2. Site Dışı SEO (Off Page SEO)

Site İçi SEO

Web sitenizin sayfalarında ve sitenizin barındırıldığı hosting dosyaları içinde yapılan SEO çalışmasına site içi SEO adı verilir. Web sitenizin arama motorları tarafından algılanış biçimini düzene koymak, yazılım ve tasarım tarafında uluslararası standartlara göre düzenlemesini yapmak site içi SEO’nun başlıca uygulamalarıdır. Teknik düzenlemelerden sonra içerik düzenlemeleri yapılarak her bir sayfanın kalitesi arttırılmalıdır.

Site Dışı SEO

Web sayfanıza dışarıdan gelen bağlantıların incelenmesi, yeni bağlantıların oluşturulması yani backlink inşası yapılarak site dışı SEO sağlanmış olur. İlgili içeriklerden alınan yüksek kaliteli backlinkler uzun vadede başarıyı getirmektedir.

Black Hat SEO

Bir de Black Hat olarak nitelendirilen arama motorları tarafından önerilmeyen, zararlı yazılım ve yöntemlerle yapılan SEO tekniği vardır ki sitenizin kalıcı olarak yasaklanmasına neden olabilir. Sitenize düşük kaliteli backlinkler alarak yapılır. Ani bir ziyaretçi akını ile kısa süreli de olsa ilk sayfaya çıkmanıza olanak sağlar. Ancak kalıcı olarak menedilebilirsiniz. Bu yüzden SEO yapılırken bu hataya düşülmemesi gerekmektedir.

Kaliteli Bir SEO Hizmetinde Neler Yapılır?

SEO yaparken öncelikle hedef belirlememiz gerekir. Hedefimiz belirli anahtar kelimelerde, arama sonuç sayfasında ilk sıralarda görünmektir. Bunun için hangi anahtar kelimelerde çıkmak istediğimizi belirlemek başlangıç için faydalı olacaktır. Sektörünüze yönelik anahtar kelimeleri bulmak için anahtar kelime planlayıcı araçları kullanmak işinize yarayacaktır.

İçeriklerimiz belirlediğimiz anahtar kelimelere uygun olmalıdır. Metinlerin uzunluğu, görsel kullanımı, URL yapısı, metnin konu bütünlüğü gibi etkenler sayfanın kalite unsurlarıdır. Metinleri çok uzun tutmayarak paragraflara bölmeli, böylece okuma kolaylığı sağlamalısınız. Anahtar kelimeler metin içerisinde aşırıya kaçmadan tam ayarında kullanmalısınız.

Web sitenizin mobil uyumlu olması da son derece önemlidir ve dikkat edilmesi gerekir. İnternette arama yapan aygıtların %70’i telefon tablet gibi mobil cihazlardır. Bir web sitesi her ekranda en iyi şekilde görünmeli karmaşık bir düzene sahip olmamalıdır. Arama motorları mobil uyumlu web sitelerine arama sonuç sayfalarında öncelikli yer vermektedirler.

Bir başka önemli etken de sayfa yüklenme hızıdır. Web sitenizin barındırıldığı hosting firmasından, sitede kullanılan yazılım teknolojisine ve görsellerin boyutuna kadar pek çok konu sayfa yüklenme hızına etki edebilmektedir. Yapılan bir araştırmaya göre ziyaretçiler yüklenme süresi 3 saniyeden fazla olan bir siteden hemen çıkış yapmaktadırlar. Bu durumda sıralamanızı düşürmektedir. Bir web sitesinde ziyaretçilerin sayfada geçirdiği süre sıralamaya etki etmektedir.

SEO çalışmalarının sonucu sabır gerektirir. SEO çalışması yaptıktan sonra etkili bir sonuç almak için beklemek gerekir. Kısa sürede az çabayla elde edilen başarılar sitenizin kalıcı olarak yasaklanmasına neden olur. SEO stratejileri düzgün uygulanırsa uzun vadede başarı getiren etkili yöntemlerdir. Bu nedenle bir uzmanla çalışmanızı öneriyoruz.

SEO Neden Önemlidir?

Çünkü rakipleriniz SEO yapıyor. Birçok farklı sektörden birçok farklı firma arama motoru optimizasyonu yaparak potansiyel müşterilerine doğal yöntemlerle ulaşmaktadırlar. Markanızı tanıtmak, daha fazla kişiye sesinizi duyurmak ya da potansiyel müşterilerinize doğal olarak ulaşmak için önemlidir.

Reklam vererek kazandığınız müşteriler sizin reklamınıza tıklayarak sizi bulurlar. Bu reklamlar genelde onlara zorla izletilir ya da rastgele önlerine düşer. Ancak kendi isteğiyle arama motorlarından sizi bulan müşteriler size kendileri gelmiş olurlar. SEO bu açıdan daha da ön plana çıkmaktadır.